Malariarisico is sterk seizoensgebonden en afhankelijk van de bestemming, maar is over het algemeen het hoogst tijdens en vlak na het regenseizoen, wanneer muggen broeden. In veel tropische gebieden (zoals Zuid-Afrika) is het risico verhoogd van september tot mei, met pieken in warmere, vochtige maanden. Vaccinaties op Reis +1
Regenval vergroot het aantal broedplaatsen voor de vector, wat de overdracht van malaria bevordert. Het is ook interessant om te zien dat het hoogste aantal gevallen zich voordoet in de maanden augustus en september en daarna afneemt. Aanhoudende en hevige regenval spoelt de broedplaatsen van de vector weg.
Bij koorts kan er sprake zijn van een tropische infectie. Zeker als u in een malariagebied bent geweest, moet tot 3 maanden na terugkeer malaria worden uitgesloten. Neem daarom bij koorts direct contact op met een arts.
Malaria is een ziekte die doorgaans hoge koorts geeft en wordt veroorzaakt door een steek van een mug van de soort Anopheles. De mug spuit door de steek parasieten in het bloed. De malariamuggen steken alleen tussen zonsondergang en zonsopgang.
De vroege verschijnselen van malaria zijn koorts, moeheid, hoofdpijn en spierpijn. Verder kunnen diarree, braken en hoesten met kortademigheid voorkomen.
Klachten kunnen beginnen vanaf 8 dagen na infectie door een muggenbeet. Malaria is goed te behandelen, als het tijdig wordt vastgesteld. Vermeld bij een bezoek aan een arts ALTIJD dat u kort geleden in een malaria-risicogebied bent geweest, of dat u een tropisch land heeft bezocht.
Hoewel ongeveer 90% van de malaria-gevallen en -sterfgevallen zich voordoen in Afrika ten zuiden van de Sahara , lopen ook veel mensen in de WHO-regio's Zuidoost-Azië, het oostelijke Middellandse Zeegebied, de westelijke Stille Oceaan en Noord- en Zuid-Amerika risico om de ziekte op te lopen.
In sommige delen van het land betekent dit dat muggen al in februari of maart tevoorschijn komen. In andere gebieden kan de intense activiteit pas in juni of later beginnen. In de meest gematigde delen van het land kunnen muggen het hele jaar door aanwezig zijn.
Hoe groot is de kans dat je malaria oploopt? Gelukkig niet, het is lastig te zeggen wat de duidelijke cijfers zijn, maar men gaat uit van ongeveer 2%. De kans dat jij malaria oploopt in deze gebieden zijn dus klein maar onderschat malaria niet! Malaria kan een terugkerende ziekte zijn.
Een aanval begint meestal met rillingen en koude rillingen, gevolgd door hoge koorts, waarna het gaat zweten en de temperatuur weer normaliseert . De tekenen en symptomen van malaria beginnen doorgaans binnen enkele weken na een beet van een besmette mug.
De Afrikaanse regio van de WHO is verantwoordelijk voor 94% van de gevallen en 95% van de sterfgevallen wereldwijd. Drie landen – Nigeria (31,9%), de Democratische Republiek Congo (11,7%) en Niger (6,1%) – waren verantwoordelijk voor de helft van alle sterfgevallen in de regio. In Afrika was 75% van de sterfgevallen door malaria te wijten aan kinderen jonger dan 5 jaar.
Als je malaria niet op tijd of goed laat behandelen, kun je eraan doodgaan. Ook als je medicijnen tegen malaria slikt, kun je malaria krijgen.
Een infectie met malariaparasieten kan leiden tot een breed scala aan symptomen, variërend van geen of zeer milde symptomen tot ernstige ziekte en zelfs de dood. Malaria kan worden onderverdeeld in ongecompliceerde en ernstige (gecompliceerde) vormen. Over het algemeen is malaria een te genezen ziekte als deze tijdig en correct wordt gediagnosticeerd en behandeld .
Over het algemeen is de overdracht van malaria intensiever en het hele jaar door in warmere gebieden dichter bij de evenaar . De meeste gevallen van malaria komen voor in Afrika ten zuiden van de Sahara, maar de ziekte komt ook voor in delen van Oceanië (zoals Papoea-Nieuw-Guinea) en in delen van Midden- en Zuid-Amerika en Zuidoost-Azië.
Jaarlijks worden 247 miljoen mensen ziek door malaria, meer dan 600.000 mensen sterven er aan. Ook in Nederland worden ongeveer 200 gevallen per jaar gemeld.
Seizoensgebonden malariapreventie, ook wel SMC genoemd, is een bewezen strategie om malaria te voorkomen . Het houdt in dat kinderen met tussenpozen van 28 dagen – ofwel 'cycli' – tijdens het piekseizoen voor malariabesmetting antimalariamiddelen krijgen toegediend.
Begin één dag vóór aankomst in een malariagebied en ga door tot en met zeven dagen na het verlaten ervan. Neem de tablet tijdens een vetrijke maaltijd of met een melkdrank. Probeer elke dag op hetzelfde tijdstip in te nemen. Atovaquon/proguanil kan ook gebruikt worden voor (nood)behandeling van malaria.
Eén enkele muggenbeet is al genoeg om malaria, een ernstige tropische ziekte, op te lopen . Maar je kunt het risico op deze ziekte verkleinen door eenvoudige preventieve maatregelen te nemen. Bovendien helpen deze natuurlijke alternatieven ook bij het voorkomen van dengue, chikungunya en gele koorts.
In tegenstelling tot meer voorkomende reisgerelateerde ziekten zoals griep of voedselvergiftiging, heeft malaria vaak ernstiger gevolgen voor de gezondheid. Indien onbehandeld, kan de ziekte zich snel ontwikkelen en leiden tot ernstige complicaties, waaronder orgaanfalen en in sommige gevallen de dood.
Hieronder staan enkele veelvoorkomende geuren waar muggen een hekel aan lijken te hebben: Citronella . Muggen mijden de kruidige en citroenachtige geur van citronella, een van de bekendste en meest gebruikte plantaardige insectenwerende middelen.
Muggen zijn in de lente, maar vooral in de zomer actief. Als het heel vroeg in het jaar al zacht is, dan kun je zelfs te maken krijgen met muggen in februari. Wil jij weten hoe het ervoor staat met de muggenoverlast in jouw regio? De werkende krachten achter de Buienradar hebben ook een Muggenradar opgezet.
Vermijd buiten te zijn tijdens de uren dat muggen het meest actief zijn – muggen zijn het meest actief bij zonsopgang en zonsondergang, hoewel de exacte uren per soort verschillen. Minimaliseer het risico op een beet door binnen te blijven of lange mouwen en een lange broek te dragen als u tijdens deze uren buiten bent.
Malaria tiert welig tijdens het moessonseizoen vanwege verschillende factoren: een toename van de muggenpopulatie doordat stilstaand water ideale broedplaatsen biedt. Een hogere luchtvochtigheid verlengt de levensduur van muggen, waardoor de kans op overdracht toeneemt.
Malaria kwam tot eind jaren '50 van de twintigste eeuw ook voor in Nederland, met name in de kustprovincies. Er kwamen 2 soorten Plasmodium voor, namelijk Plasmodium vivax en – in veel mindere mate – Plasmodium malariae.
Populaire vakantiebestemmingen waar Malaria voorkomt