In je eindexamenjaar moet je kunnen laten zien dat je een bepaald niveau bereikt hebt: eind 4 vmbo (uitgezonderd BB) minstens niveau 2. begin 4 havo en vwo minstens niveau 2. eind 5 havo minstens niveau 3.
De boeken die op je literatuurlijst staan, moeten aan een aantal voorwaarden voldoen. Elk boek krijgt, afhankelijk van niveau en dikte, een aantal punten toegekend. Je leest in totaal, dus in havo-4 én havo-5 samen, voor minimaal 20 punten aan boeken. Je leest minimaal acht boeken; er is geen maximum.
eind onderbouw havo/vwo minstens niveau 2 | 12-15 jaar. eind 5 havo minstens niveau 3 | 15-18 jaar. eind 6 vwo minstens niveau 4 | 15-18 jaar.
Niveau 4 | Lezen voor de lijst 15-18 jaar.
Voor N1- en N2-lezers is Harry Potter en de steen der wijzen allereerst een spannend verhaal over vriendschap en moed.
Je kennis van de Nederlandse taal wordt getoetst met het eindexamen Nederlandse taal. Dit bestaat uit het schoolexamen en het centraal examen Nederlands. Op het havo wordt je kennis van de Nederlandse taal getoetst op niveau 3F.
Je moet minimaal 8 (havo) of 12 (vwo) boeken lezen die oorspronkelijk geschreven zijn in de Nederlandse taal. Op het vwo moet je van die twaalf boeken minimaal drie werken van voor 1880 lezen. Je moet daarnaast een aantal literaire begrippen kennen om literaire teksten te kunnen analyseren.
Niveau 4. Je hebt oog voor hoe de schrijver het verhaal vertelt. De stijl en de opbouw mogen best wat ongewoon zijn. Ook vind je complexe personages en gebeurtenissen die ver van je afstaan interessant.
De verplichte leeslijst is een afgewogen lijst, beginnend bij de vroegste literaire uitingen tot de literatuur van heden. De docent Nederlands moet zelf volledig ingelezen zijn.
Wat is het leesniveau van The notebook? We raden The notebook aan voor vmbo/havo.
En zo is het niveau 2F ook niet hetzelfde als het niveau B1. Dit komt omdat de taalgebruiker met het niveau 1F of 2F is opgegroeid met de Nederlandse taal. Hierdoor heeft hij in zijn opvoeding al veel woorden geleerd.
Leerlingen die uitstromen naar havo/vwo moeten voldoen aan niveau 1S. Plaats hen dus altijd in de hoogste leerroute. Op het regulier onderwijs plaats je in eerste instantie zoveel mogelijk leerlingen in leerroute 1S.
De AVI niveaus lopen door tot aan het eind van groep 7. Daarna volgt nog niveau AVI plus, en dan is je kind 'AVI uit', en kan het in principe alles lezen. Het AVI-niveau wordt bepaald door het CITO. Zij meten ieder jaar het AVI-niveau van zo'n 500 kinderboeken.
Om het leestempo te verhogen kun je je kind het beste laten oefenen, oefenen en nog eens oefenen. Gebruik lekker veel variaties, lees boeken die aansluiten bij de belevingswereld van je kind, wissel het zelf lezen af met samen lezen of voorlezen en beloon!