Direct aan de finish nemen de renners van Team Jumbo-Visma twee hersteldranken: een flesje kersensap en een herstel shake. Beide dranken bevatten snel-opneembare suikers (met name maltodextrine) om de brandstofvoorraden (glycogeen) in het lichaam weer terug aan te vullen.
Recovery Drink / Shake
Tijdens het wielrennen heb je veel koolhydraten en vocht verloren. Je hebt deze zo goed mogelijk aangevuld alleen is het belangrijk om direct na de finish binnen 45 minuten een Recovery Drink te nuttigen.
Na de race zie je vaak dat renners gummyberen in hun mond stoppen, snel gevolgd door een fles kersensap , wat, naast een bron van koolhydraten, een geconcentreerde bron is van ontstekingsremmende antioxidanten. Als ze weer in de teambus zitten, eten ze een bord rijst.
Afhankelijk van de duur en intensiteit van een etappe wordt er gestreefd naar een inname tussen de 60 en 90 gram per uur. Een belangrijke deel hiervan komt uit isotone sportdrank, welke naast koolhydraten ook direct helpt bij het aanvullen van vocht en zouten.
Specifieke zure kersen bevatten hoge concentraties polyfenolen (waaronder anthocyanine) wat ontstekingsremmend en anti-oxidatief werkt. Deze eigenschappen kunnen bijdragen aan een verbeterd herstel na afloop van zware inspanning, door spierpijn en -schade sneller te laten herstellen.
Maar kersensap lijkt de nieuwe ster aan het firmament. Deze toverdrank wordt veelvuldig door Jonas Vingegaard gedronken na de etappe, helemaal op momenten dat het loodzwaar is geweest. Maar waarom eigenlijk.
Kersensap draagt onder meer bij aan een verbeterde melatoninewaarde (voor een goede nachtrust). Ons gebruiksadvies: dagelijks ± 100 - 200 ml.
Wout was voornamelijk betrokken bij het samenstellen van de Pro-Elite Recovery Shake. Zijn bijdrage heeft ervoor gezorgd dat je geen vocht zult ophouden, ondanks alle proteïnen, mineralen en vitaminen, wat een belangrijke eigenschap is bij een recovery shake voor sportprestaties.
Peter Sagan die zijn mond vol gummibeertjes propt na zijn overwinning in Kuurne-Brussel-Kuurne: hebt u het ook gezien? Dat was géén plotse schranspartij. Nee, snoepjes zijn perfect om snel de suikerreserves aan te vullen en je lichaam toe te laten vlot te recupereren. "Ze werken even goed als dure recuperatieshakes."
Hydratatie is essentieel voor goede prestaties en herstel. Twee van de drie grote rondes worden in de zomer verreden en wielrenners moeten de hele dag door voldoende drinken. Water is hun eerste keuze, maar ze gebruiken ook elektrolytendrankjes om alle zouten en mineralen aan te vullen die door zweten verloren gaan.
De meeste mannen trekken de broek aan de voorkant naar beneden, hangen 'm over de rand om te plassen. Een andere optie is een pijp van je broek omhoog trekken en dan via de zijkant 'binnendoor' je jonge heer naar buiten te wurmen. Heel soms wordt er tijdens het fietsen geplast.
Hoewel Coca-Cola geen portie cocaïne meer bevat, fungeert het cafeïnegehalte wel als een ergogene hulp . "Het is een populaire drank voor veel rijders van alle niveaus", zegt Mitchell. "Het is een mix van cafeïne en suiker die goed werkt, hoewel de pH-waarden hoog kunnen zijn als het bruisend is en tot een opgeblazen gevoel kan leiden."
Wat eet Jonas Vingegaard om zo te klimmen? *cue drumroll* Doner kebabs ! De tweevoudig Tour de France-winnaar onthult zijn favoriete maaltijd Ook in de liveblog: Geraint Thomas en Luke Rowe nodigen Ben Stiller uit voor een avondje uit in Cardiff's Chippy Lane road.cc/309441. Megan Hart Mhmm... we hebben babes nodig.
Direct aan de finish nemen de renners van Team Jumbo-Visma twee hersteldranken: een flesje kersensap en een herstel shake. Beide dranken bevatten snel-opneembare suikers (met name maltodextrine) om de brandstofvoorraden (glycogeen) in het lichaam weer terug aan te vullen.
In kersensap zijn anthocyanen in ruime mate aanwezig.Die zouden ontstekingsremmend werken en spierschade en fysieke pijn na inspanning verminderen.
"Zeker in de duursport. Winegums zitten vol koolhydraten en suikers. Uiteindelijk is het zo dat suikers worden omgezet in glucose en dat wordt opgeslagen in de spieren en de lever. Dat is nodig om een goede prestatie te leveren."
Maar liefst 79% van de renners doet pogingen om gewicht te verliezen. We doen dit vooral door (logisch) minder te eten, suikerrijke voeding te laten staan of langer te trainen. Tot zo ver niets geks. Maar ook een ruime 10% van de renners gebruikt allerhande supplementen om af te vallen.
Ook zou het beteken dat je 120 gram winegums moet eten om aan 15 gram gelatine te komen. Dit staat gelijk aan wel 400 kcal. Het positieve aan winegums is dat er koolhydraten in zitten die snel energie leveren. Dit kan handig zijn voor duursporters.
Het beste is om te kiezen voor langzame koolhydraten, deze geven hun energie langzaam aan het bloed af. Dit voorkomt een snelle stijging in je bloedsuiker. Hieronder vallen pasta, peulvruchten en fruit zoals een banaan.
Tijdens de inspanning heeft het lichaam heel wat transpiratievocht verloren en het organisme is gedehydrateerd. Om dit probleem zo snel mogelijk te verhelpen, is het aangeraden om veel water te drinken na de wedstrijd. Een hersteldrank kan ook heel doeltreffend zijn.
Het ontbijt van de renners varieert per persoon en hangt af van de etappe. Op een dag van een bergrit waarbij men veel meer energie verbruikt, eten de renners anders dan voor bijvoorbeeld een 'relatief' korte en vlakke etappe. Over het algemeen eten ze als ontbijt havermoutpap en/ of brood met een omelet.
Wie de sportprestaties van wielrenner Remco Evenepoel op de voet volgt, zal ongetwijfeld opgemerkt hebben dat hij regelmatig kersensap drinkt na zijn wedstrijd. “Topsporters kunnen na een intense fysieke inspanning of wedstrijd gebaat zijn bij het drinken van zo'n sap”, weet ook diëtist Michaël Sels (UZA).
Kersensap bevat verschillende B-vitamines, waaronder vitamine B6 (pyridoxine), niacine (vitamine B3) en riboflavine (vitamine B2). Deze vitamines spelen een sleutelrol in de stofwisseling, helpen bij de productie van rode bloedcellen en ondersteunen de normale werking van het zenuwstelsel.
Helpt ontstekingen te verminderen
Onderzoek toont aan dat de antioxidanten in zure kersensap pijn en ontstekingen door artrose (OA) kunnen verminderen. Een onderzoek uit 2019 toonde aan dat het drinken van 16 oz (2 kopjes) kersensap eenmaal per dag gedurende 4 maanden de pijn in de knie bij mensen met OA verminderde.
Beter slapen door kersen
Zure kersen, de morellen, zijn van nature rijk aan aan melatonine. Dit hormoon is verantwoordelijk voor het slaap-waakritme van ons lichaam. Uit onderzoek blijkt dat kersensap de melatoninespiegel verhoogt en de duur en kwaliteit van slaap helpt verbeteren.