De Nederlanders besloten zich te verdedigen tegen Spanje (wat leidde tot de Tachtigjarige Oorlog, 1568-1648) vanwege een combinatie van religieuze onderdrukking, economische uitbuiting en politieke centralisatie door de Spaanse koning Filips II. Het verzet was gericht tegen het harde bewind van de Spaanse landvoogden en de inbreuk op de privileges van de Nederlandse adel en steden. Geschiedenis van Zuid-Holland +3
De Opstand, ook wel bekend als de Tachtigjarige Oorlog, duurde van 1568 tot 1648. Het verzet begon naar aanleiding van de invoering van een belastingmaatregel en de harde vervolging van protestanten. Al snel werd het echter een algehele opstand tegen de Spaanse machthebber in de Nederlanden, Filips II.
Terwijl Alva zijn schrikbewind uitvoerde, werkte de uitgeweken Willem van Oranje vanuit Duitsland aan de opbouw van een leger waarmee hij de Nederlanden van het Spaanse juk wilde bevrijden. Uiteindelijk kwam het in Heiligerlee tot de grote slag.
Alva werd benoemd tot opperbevelhebber. Na de Slag bij Alcântara (1580) nam hij Lissabon in, verdreef de leider van de opstand en droeg Portugal over aan Filips II. Alva belandde in het ziekbed en werd wekenlang gezoogd door een min. Hij overleed op 11 december 1582 in de Portugese stad Tomar.
Het wordt ook wel de Nederlandse Opstand genoemd, omdat het begint als een opstand tegen de Spaanse koning Filips II die toen over Nederland heerste. Uiteindelijk leidt de oorlog tot de oprichting en onafhankelijkheid van de Republiek van der Zeven Verenigde Nederlanden, wat de basis legt voor het huidige Nederland.
De Spanjaarden hebben Nederland nooit echt veroverd: er was geen sprake van een spectaculaire verovering. Door koninklijke huwelijken, politieke afspraken en het gebrek aan een eigen natie in de 15e en 16e eeuw , kwam wat we nu kennen als Nederland langzaam onder de controle van het Spaanse Rijk.
Nederland (Países Bajos)
Friesland = Frisia.
Op 22 augustus 1567 arriveerde de Hertog van Alva in de Nederlanden, op verzoek van de Spaanse koning Filips II. Zijn komst markeerde het begin van een van de donkerste periodes in de Nederlandse geschiedenis, de Tachtigjarige Oorlog.
Welkom bij Alva's Onderwijs Stichting
Het initiatief kwam van de visionaire voorzitter, dr. M. Mohan Alva, een arts van beroep en filantroop in hart en nieren.
Op één april verloor Alva zijn bril. De inname door de watergeuzen van het stadje Den Briel, op 1 april 1572, staat sinds jaar en dag bekend als het begin van de opstand in Holland en Zeeland. De hertog van Alva nam het verlies van de havenstad echter niet zo hoog op.
Veenendaal als laatste Nederlandse gemeente op het vasteland bevrijd. De Nederlandse vlag kan nu pas uit in Veenendaal. Daar is vandaag het laatste deel van de stad bevrijd, als laatste gemeente op het vasteland. De laatste SS'ers in het zuidelijke deel van de stad gaven zich nu pas over.
Tijdens de Franse bezetting werd de Nederlandse Republiek omgevormd tot een moderne eenheidsstaat, de Bataafse Republiek (1795-1806). Vervolgens werd het een koninkrijk toen keizer Napoleon zijn broer Lodewijk tot koning van Holland uitriep (1806-1810).
De Tachtigjarige Oorlog was een oorlog tussen Nederland en Spanje, die duurde van 1568 tot 1648. De oorlog woedde in de Nederlanden (huidige Nederland en België), die toentertijd bestuurd werden door de koning van Spanje, Filips II.
Op 31 december 1564 hield Willem van Oranje een beroemde rede. Hij pleitte openlijk voor een tolerantere houding van Filips II en gewetensvrijheid van de onderdanen. Filips was echter onvermurwbaar en beval de handhaving van de plakkaten.
De opstandige gewesten vormden in 1579 de 'Unie van Utrecht'. Samen lieten ze weten dat ze Filips II, de zoon van Karel V, niet meer als hun baas beschouwden. In 1588 vormden ze een onafhankelijke republiek van zeven provinciën, met elk een eigen bestuur: de Republiek de Zeven Verenigde Nederlanden.
Veel oorlogen gaan over land of grondgebied verdedigen of terugveroveren. Een andere reden voor oorlog kan het geloof zijn. Godsdienst-oorlogen zijn al zo oud als de weg naar Rome. Bijvoorbeeld in Europa tussen de protestanten en de katholieken in de zestiende en zeventiende eeuw.
Bernard Donoghue is sinds september 2011 directeur en CEO van ALVA, de Britse vereniging voor toonaangevende toeristische attracties, na een carrière in belangenbehartiging, communicatie en lobbyen, laatstelijk bij VisitBritain.
De Hertog van Alva kreeg vanwege zijn keiharde optreden in de Nederlanden de bijnaam "IJzeren Hertog." Hij moest de onrust in de Nederlanden na de Beeldenstorm herstellen. Een belangrijke stap in deze missie was de door hem opgerichte Raad van Beroerten.
Vivendi-eigendom
In 1998 veranderde Compagnie Générale des Eaux, onder leiding van Jean-Marie Messier, haar naam in Vivendi en nam zowel Havas SA als Havas Advertising over; het verwierf een derde van Havas in februari 1997 en de rest in maart 1998 in een deal die het bedrijf waardeerde op €6 miljard (£4,05 miljard).
Meer dan 300.000 jaar geleden verscheen de neanderthaler, Homo neanderthalensis, de eerste mensachtige die we ook uit Nederland kennen. Hij ontwikkelde zich in Eurazië uit de Homo heidelbergenis. Omstreeks dezelfde tijd ontstond in Afrika Homo sapiens (anatomisch moderne mens).
Tijdens de tachtig jarige oorlog veroverde Nederland de plaats Den Briel terug van de Spaanse generaal Alva. Dat gebeurde op 1 april 1572 en dus werd de grap: op 1 april verloor Alva zijn bril, oftewel hij verloor Den Briel. Een van de bekendste één aprilgrappen uit de geschiedenis is deze.
In 1555 kreeg Filips II de Habsburgse Nederlanden van zijn vader Karel V. Een jaar later zou hij koning worden van Spanje. Aangezien Filips II koning was van Spanje werden de Habsburgse Nederlanden ook omgedoopt naar Spaanse Nederlanden. Toch waren de Nederlanden niet een soort kolonie van Spanje.
Hoe vaak eten de Spanjaarden? In Spanje zijn er in totaal zo'n vijf eetmomenten, verspreid over heel de dag. Iets meer dus dan wij in ons moederland gewend zijn! Deze eetmomenten zijn el desayuno, el almuerzo of l'esmorzaret, la comida, la merienda en la cena.
Antwoord van de Bieb: De officiële naam van ons land is 'Koninkrijk der Nederlanden'. Met Holland worden slechts 2 provincies : Noord- en Zuid Holland bedoeld. Maar in de Republiek der 7 Verenigde Nederlanden tussen 1588 en 1795 speelde het gewest Holland een grote economische en bestuurlijke rol.