Op basis van recente data (2024-2025) over alcoholconsumptie per hoofd van de bevolking, staan Oost-Europese landen en enkele Centraal-Europese landen bovenaan de lijst als zwaarste drinkers.
Welk land drinkt het meeste alcohol? Als het gaat om alcoholconsumptie per persoon, staat Tsjechië al jaren bovenaan de lijst. In 2023 consumeerde de gemiddelde Tsjech ongeveer 152,1 liter bier per jaar, wat neerkomt op meer dan een fles per dag .
Met zijn bruisende bevolking van 19,12 miljoen inwoners staat Roemenië de laatste tijd ook wel bekend als het "dronkenste land ter wereld". Mannen in Roemenië zijn over het algemeen de grootste drinkers ter wereld. De gemiddelde Roemeense man drinkt 27,3 liter, oftewel ongeveer zeven en een halve gallon, per jaar.
Mensen met een Nederlandse achtergrond (85,4%) of Westerse migratieachtergrond (80,6%) drinken meer ten opzichte van mensen met een Niet-Westerse migratieachtergrond (46,7%).
Blanken en inheemse Amerikanen lopen een groter risico op alcoholverslaving dan andere etnische groepen. Echter, wanneer alcoholafhankelijkheid eenmaal is ontstaan, ervaren zwarte Amerikanen en Hispanics een hoger percentage terugkerende of aanhoudende afhankelijkheid dan blanken.
De Moldaviërs staan op de eerste plaats met 17,4 liter alcohol per persoon per jaar. Na Moldavië, volgt Wit-Rusland met 17,1 liter alcohol per persoon. Litouwen sluit de top-3 af met 16,2 liter alcohol. In Libië, Mauritanië en Pakistan wordt het minste alcohol gedronken.
Drinken volgens de richtlijn (drinkt niet of maximaal 1 glas per dag) is in 2024 het hoogst in Flevoland (52,7%), Zuid-Holland Zuid (51,3%) en Rotterdam-Rijnmond (50,7%).
Tsjechië is wereldwijd de onbetwiste koploper als het gaat om bierconsumptie per hoofd van de bevolking, gevolgd door landen als Duitsland, Oostenrijk en Ierland.
Genetisch bepaald hebben 50 % van de Japanners, 35 % van de Chinezen, 40 % van de Vietnamezen en Indonesiërs een afwijkend ADH en ALDH-enzymsysteem.
Ruim driekwart van de Nederlanders van 18 jaar en ouder (76,8%) drinkt weleens alcohol (cijfers 2024). 45,4% van de volwassen bevolking houdt zich aan het advies van de Gezondheidsraad en drinkt geen of weinig alcohol. Daarnaast drinkt 5,5% volwassen Nederlanders overmatig en is 7,2% een zware drinker.
Duitsland stond bovenaan de lijst wat betreft alcoholconsumptie , met een gemiddelde van 12,79 liter per persoon per jaar. Ierland volgde met 12,75 liter, en Spanje kwam daar vlak achter met 12,67 liter.
Guus Meeuwis en Manon Meijers: ze drinken al een paar jaar geen alcohol. Daphne Deckers raakt geen alcohol aan. Haar fitheid dankt ze dus niet alleen aan haar sportregime. Matthijs van Nieuwkerk houdt van alcohol, maar zei zijn losbandige leven jaren geleden al vaarwel en drinkt geen druppel alcohol.
Het was de bedoeling mijn relatie met alcohol te herzien en een punt te bereiken waarop ik tegen iedereen die ernaar vroeg, echt kon zeggen: de hunkering is verdwenen. Mijn doel voor de toekomst is iets wat ik de 222-regel noem: maximaal twee drankjes per avond, nooit twee dagen achter elkaar en maximaal twee dagen per week .
Ameland, Vlieland en Schiermonnikoog staan alle drie in de top-10 van gemeentes waar de meeste overmatige drinkers wonen. De Nederlandse gemeentes waar gemiddeld de meeste overmatige drinkers ingeschreven staan zijn Bergen (NH) en Laren (NH), waar maar liefst 13% van de 18 jaar en oudere inwoners teveel drinkt.
Wat betreft drugsgebruik per ras, hebben blanke Amerikanen de hoogste percentages drugsgebruik en -misbruik. Dit is waarschijnlijk te wijten aan verschillende factoren, waaronder sociaaleconomische status, toegang tot drugs en culturele factoren. Er zijn een aantal culturele factoren die bijdragen aan drugsgebruik onder blanke Amerikanen.
Op de World Beer Awards is het Amerikaanse bier 'Beyond the Pale' van craft brewery The Fish Tale Ales bekroond als het beste bier van de wereld. Tijdens de jaarlijkse World Beer Awards stootte Amerika België van de troon als producent van 'het beste bier ter wereld'.
Als we kijken naar de verkoopcijfers en marktaandelen in de Nederlandse biermarkt, zien we dat Heineken bovenaan staat.
Andere weetjes over alcoholgebruik in Europa:
Het percentage maandelijkse drinkers is het hoogst in Litouwen (31,3%), Letland (31,1%) en Cyprus (30,4%). De groep geheelonthouders is het grootst in Kroatië: ruim 38% van de volwassenen hier drinkt nooit.
Internetgamen. Mensen kunnen niet alleen verslaafd raken aan middelen, maar ook aan bepaalde activiteiten. Hiervan is de grootste groep verslaafd aan internetgamen.
Van de twaalf Nederlandse provincies is Overijssel de koploper in overmatig alcoholgebruik. Een overmatige drinker consumeert meer dan 21 (mannen) of 14 (vrouwen) glazen alcohol per week.
Momenteel geldt er een alcoholverbod in veel landen met een moslimmeerderheid, in delen van India, in sommige inheemse gemeenschappen in Amerika en Australië, en in bepaalde noordelijke gemeenschappen in de Canadese territoria .
Na Finland en Denemarken is ons land het duurste van de Europese Unie voor alcoholische dranken.