Ja, over het algemeen mag u gewoon uw tanden poetsen voordat u een CT-scan ondergaat. OLVG +1
Voor alle onderzoeken waarbij intraveneus contrastmiddel wordt toegediend, is een vastenperiode van 4 uur vereist (u mag niets eten of drinken). U mag een kleine hoeveelheid water drinken om uw medicijnen in te nemen of uw tanden te poetsen . Bij bepaalde CT-scans moet u vooraf oraal contrastmiddel innemen.
Je moet van tevoren bloed laten prikken. Zo kan de arts zien of je nieren goed werken en het contrastmiddel kunnen afbreken. Bij een CT-scan met contrastmiddel mag je meestal 1 uur van tevoren niet eten of drinken. Soms moet je al een dag van tevoren extra water drinken.
Vier uur vóór uw onderzoek mag u geen vast voedsel eten . U mag wel vloeistoffen drinken, zoals water, vruchtensap of cafeïnevrije zwarte koffie of thee. Bij sommige CT-scans, met name CT-scans van de buik, kan het nodig zijn dat u water of een contrastvloeistof drinkt, zodat we de structuren in de buik beter in beeld kunnen brengen.
Als u een contrastmiddel krijgt, wordt u gevraagd om 2 tot 4 uur voor de scan te vasten (dat wil zeggen, niet te eten). Zoals eerder uitgelegd, is dit omdat eten vóór een CT-scan met contrastmiddel het risico op misselijkheid en braken kan verhogen .
Eten en drinken
Het gebruik van cafeïne en alcohol kan dit onderzoek nadelig beïnvloeden. Het is dus heel belangrijk dat u op de dag vóór het onderzoek én op de dag van het onderzoek géén cafeïne- en alcoholhoudende producten gebruikt.
Over het algemeen hoeft u niet te vasten voorafgaand aan een CT-scan, tenzij er contrastvloeistof wordt gebruikt . Uw arts zal u van tevoren speciale instructies geven als er contrastvloeistof wordt gebruikt en of u dan niet mag eten of drinken. Meld het aan de technoloog als u zwanger bent of vermoedt dat u zwanger bent.
Om uw blaas te vullen, kan u gevraagd worden om voorafgaand aan het onderzoek water te drinken en niet te plassen tot na de scan . De richtlijnen met betrekking tot eten en drinken vóór een CT-scan variëren echter per specifiek onderzoek en per instelling.
Na de scan
U moet ongeveer 15 minuten blijven. Als alles goed met u gaat, wordt het infuus verwijderd en mag u naar huis. Omdat u voorafgaand aan de scan een rustgevend middel krijgt, adviseren wij u die dag geen voertuigen te besturen of met machines te werken. U mag niet zelfstandig met de fiets of de auto naar huis.
Het water hydrateert je voordat je contrastvloeistof krijgt voor de CT-scan . In de wachtruimte wordt je gevraagd om nog eens 500 ml water te drinken, waardoor de maag en darmen duidelijk zichtbaar zijn op de scans. Het water helpt ook om je blaas te vullen, zodat deze goed zichtbaar is op de scan.
Tijdens een CT-scan met contrastvloeistof kan de kleurstof schadelijk zijn voor uw nieren als u niet voldoende gehydrateerd bent. Het is daarom essentieel om na de procedure veel water te drinken om de kleurstof uit uw lichaam te verwijderen. Als u niet genoeg water drinkt, kunt u bijwerkingen van de CT-contrastvloeistof ervaren, zoals nierproblemen of allergische reacties .
Nadelen zijn:
Voorbereiding bij een CT-scan van de buik
Om de buikorganen goed zichtbaar te maken op de scan, moeten uw maag en darmen goed gevuld zijn met water. Daardoor kan de radioloog de organen goed van elkaar onderscheiden. Drink daarom een half uur voor het onderzoek een halve liter water.
Als u contrastvloeistof oraal toegediend krijgt, kunt u na de procedure diarree krijgen. Verder is er na een CT-scan van de borstkas geen speciale zorg nodig. U kunt uw normale dieet en activiteiten hervatten, tenzij uw arts u anders adviseert .
Poets 's morgens en 's avonds je tanden ongeveer een uur na de maaltijd gedurende twee minuten. Poets de buitenkant en de binnenkant met cirkelvormige bewegingen, zonder te veel kracht te zetten op de tandenborstel. Vergeet zeker de tandvleesrand niet. De kauwvlakken of de kiezen poets je met een heen-en-weer beweging.
Mag een patiënt deodorant dragen voor een MRI-scan? Het wordt aangeraden om voorafgaand aan de procedure geen poeder, parfum, deodorant en/of lotions op de oksels en borst te gebruiken . Dit om de kans op plaatselijke brandwonden te verkleinen, aangezien deze producten metaal kunnen bevatten.
Na een CT-scan zult u doorgaans geen nawerkingen ondervinden en kunt u meestal kort daarna weer naar huis. U kunt gewoon eten en drinken, naar uw werk gaan en autorijden. Als er contrastvloeistof is gebruikt, kan het zijn dat u tot een uur in het ziekenhuis moet blijven om er zeker van te zijn dat u geen reactie krijgt .
Op de dag van het onderzoek mag je geen koffie, thee of cola drinken en/of chocolade eten of drinken, omdat het innemen van deze middelen je hartslag kan versnellen. Vanaf twee uur vóór het onderzoek moet je nuchter zijn.
Na het onderzoek heb je nog ongeveer 24 uur lang radioactiviteit in je lichaam. Dit is voor volwassenen niet gevaarlijk.
Maar de reden waarom het voelt alsof je plast, is simpelweg omdat ze de vloeistof opwarmen . Ze verwarmen de vloeistof omdat die vrij dik is en beter door de aderen stroomt als die verwarmd is. Die warmte die door de bloedvaten in je bekken stroomt, bootst het gevoel van plassen na.
Voor een CT-scan dient u 4 uur nuchter te blijven. Dit betekent dat u 4 uur voor het onderzoek niets mag eten of drinken.
Als u kleding draagt met metalen onderdelen, wordt u gevraagd om voor de scan een ziekenhuisjasje aan te trekken. Soms mag u bij een CT-scan van uw hoofd en nek uw broek, zoals een spijkerbroek, aanhouden, maar het is altijd beter om het zekere voor het onzekere te nemen en een comfortabele joggingbroek te dragen .
Eten vóór een PET/CT-scan kan de beeldkwaliteit aanzienlijk beïnvloeden . Nuchter zijn is essentieel voor de procedure.
Voor de meeste CT-onderzoeken is het gebruik van contrastvloeistof nodig. Deze vloeistof maakt organen beter zichtbaar op de scan. De meeste mensen krijgen het warm of worden een beetje misselijk.
Een CT-scan duurt slechts een paar minuten, in plaats van mogelijk meer dan een uur in een krappe MRI-buis. Bovendien vermindert de grotere scanbuis die voor CT-scans wordt gebruikt, eventuele claustrofobie .