Roken verhoogt de kans op longkanker enorm; naar schatting 80% tot 90% van de gevallen wordt veroorzaakt door tabak. Rokers hebben een 20 tot 25 keer hoger risico op longkanker dan niet-rokers. Ongeveer 15 van de 100 rokers krijgt uiteindelijk longkanker, waarbij het risico stijgt naarmate je meer en langer rookt. Jellinek +5
Ziekte door roken
Van de totale ziektelast komt 9,4% door roken, volgens de Volksgezondheid Toekomst Verkenning (VTV) 2018.
Ja, roken is slecht voor artrose omdat het kraakbeen aantast, de bloedtoevoer belemmert en herstelprocessen vertraagt, waardoor artrose kan verergeren. Hoewel sommige studies een klein beschermend effect van roken op het ontstaan van artrose in gewichtdragende gewrichten suggereerden, weegt dit niet op tegen de grote nadelen zoals snellere slijtage, complicaties bij operaties en een slechtere reactie op medicatie. Stoppen met roken is een van de beste leefstijlkeuzes om artroseklachten te verminderen.
De belangrijkste oorzaak is roken. Maar mensen die nooit hebben gerookt kunnen ook longkanker krijgen. Longkanker is meestal niet erfelijk. Als het vaker voorkomt in een familie, komt dat vaak door dezelfde leefstijl, zoals (mee)roken.
Longkanker kan ons allemaal treffen, ook als je nooit hebt gerookt. “Ik sluit me hier als longarts bij aan. Niemand kiest ervoor om longkanker te krijgen – roker of niet”, vertelt longarts Frank Borm. “Een veel gestelde vraag die ik krijg van patiënten is: ik heb longkanker, maar nooit gerookt.
Sinds 7 jaar 5 sigaretten roken maakt de kans op longkanker klein als je nu stopt met roken. Hoe langer je rookt hoe groter de kans wordt.
Toch zorgt roken voor meer en langere ziekte dan alcohol. Dat noemen we ziektelast: hoeveel mensen ziek zijn, en hoelang. Als je de ziektelast van alcohol en roken vergelijkt, is roken slechter voor de gezondheid dan alcohol.
In het kort. Lange tijd hoesten is vaak de eerste klacht bij longkanker. Andere klachten die u kunt krijgen: bloed ophoesten, moe zijn, geen zin in eten en afvallen als u dat niet wilt. Longkanker komt vaak door lang en veel roken.
De 10 belangrijkste alarmsignalen voor kanker zijn: onverklaarbaar gewichtsverlies, aanhoudende vermoeidheid, veranderingen in de stoelgang (bloed/slijm/ritme), problemen bij het plassen (bloed/moeilijk), bloedverlies of afwijkende afscheiding uit vagina/tepel, aanhoudende heesheid/hoest (met bloed), een knobbeltje/verdikking die niet weggaat, een huidplek die niet geneest, problemen met slikken en nieuwe/veranderende moedervlekken. Raadpleeg bij twijfel altijd een arts, zeker als klachten langer dan twee weken aanhouden.
Stoppen met roken, veilig de zon in, gezond eten, minder alcohol en genoeg bewegen bijvoorbeeld.
Mengen van wiet en tabak is net zo slecht als alleen tabak
Echter, mensen die hun cannabis puur roken inhaleren 'significant lagere hoeveelheden schadelijke chemicaliën', schrijvend de onderzoekers.
Vervang tabak of nicotine door kauwgom, een gezonde snack of een pepermuntje . Geef je mond iets te doen om de drang te weerstaan. Kauw op suikervrije kauwgom of knabbel aan rauwe wortels, noten of zonnebloempitten. Houd pepermuntjes of snoep bij de hand voor een snelle, lekkere traktatie.
Ook bepaalde enzymen helpen het gewrichtsvocht gezond te houden. Die enzymen zitten bijvoorbeeld in ananas, mango, bananen, avocado's, honing en biologische zuivelproducten. Het gewrichtskraakbeen wordt op zijn beurt blij van beweging.
De onderzoekers ontdekten dat het aantal mutaties in longcellen toenam met het aantal pakjaren roken. De toename van mutaties stabiliseerde zich echter na 23 pakjaren, wat suggereert dat sommige rokers mogelijk een natuurlijke afweer hebben tegen verdere ophoping van mutaties .
Roken na seks is lekker voor sommigen omdat de nicotine de hersenen extra dopamine en endorfines (gelukshormonen) laat vrijkomen, wat het ontspannende en belonende gevoel van seks versterkt en een 'kick' geeft, maar dit is een verslavende koppeling en is op lange termijn schadelijk voor het seksleven en de gezondheid, omdat roken de bloedvaten vernauwt en de hormoonbalans verstoort.
Naar schatting haalt 23 procent van de rokers die hun hele leven zwaar roken de leeftijd van 65 jaar niet. Van de lichte rokers overlijdt 11 procent, van de niet-rokers 7 procent vóór de 65-jarige leeftijd. Van zware rokers is de levensverwachting gemiddeld 13 jaar korter dan van mensen die nooit hebben gerookt.
Klachten bij longkanker kunnen zijn:
Vaak terugkerende longontsteking. Aanhoudende heesheid. Zeurende pijn in de borststreek, rug of in het gebied van de schouders.
Vaak ontstaat kanker in 1 orgaan, soms op meerdere plekken
Door de verkeerde celdeling ontstaat in dat orgaan een gezwel. Een ander woord voor gezwel is tumor. Er zijn goedaardige en kwaadaardige tumoren. Soms ontstaat kanker in weefsels of cellen die op verschillende plaatsen in het lichaam zitten.
Goedaardige tumoren
Tumoren kunnen ook goedaardig zijn. Een goedaardige tumor is geen kanker. Het gezwel groeit niet door andere weefsels heen. Ook kan het niet uitzaaien naar andere organen.
Stadium 1 (a1-3 of b): Er is alleen een kleine tumor in de long (max 4 cm). Stadium 2a: De tumor is iets groter (max 5 cm). Stadium 2b: De tumor is nog iets groter (max 7 cm) en/of er kunnen kankercellen aanwezig zijn in de lymfeklieren van de long waar de tumor zit.
Onderzoek en diagnose Longkanker
Mogelijke onderzoeken om te bepalen of u longkanker heeft, zijn: bloedonderzoek. bronchoscopie. PET/CT-scan.
Longkanker kan gedurende twintig jaar onopgemerkt aanwezig zijn in je lichaam voordat het muteert tot een agressieve ziekte, dat blijkt uit een nieuw Brits onderzoek. Eenmaal de cellen na zo een lange latente fase muteren, is het veel moeilijker om de ziekte te bestrijden.
Deze bevindingen ondersteunen de hypothese dat cannabis positieve effecten kan hebben op seksuele functie en tevredenheid. Het onderzoek toont aan dat cannabis niet alleen fysieke opwinding kan verhogen, maar ook emotionele en psychologische aspecten van seksuele ervaringen kan verbeteren.
Het risico op longkanker en hart- en vaat ziekten blijft bestaan. Volgens een Noors onderzoek hebben mannen die 1 tot 4 sigaretten per dag roken een drie keer grotere kans om aan longkanker of aan hart- en vaat ziekten te overlijden dan mannen die niet roken. Bij vrouwen ligt dit nog ongunstiger (2).
Elke dag een fles wijn drinken is niet gezond. Probeer je alcoholgebruik te beperken tot maximaal één glas per dag en drink wekelijks twee dagen achter elkaar niet. Is je alcoholgebruik uit de hand gelopen? Neem dan contact op met Trubendorffer – Hulp bij verslaving en dubbele diagnose.